مصاحبه آقای حمید مقیمی با عصر اقتصاد : محدودیت واردات در پی نوسانات ارزی

مصاحبه آقای حمید مقیمی با عصر اقتصاد : محدودیت واردات در پی نوسانات ارزی

اشتراک گذاری مطلب

 

سمیرا بابایی

عصراقتصاد: رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران گفت : طی یک سال گذشته به دلیل نوسانات ارزی، مشکلاتی از سوی سازمان غذاودارو و وزارت صمت برای ما ایجاد شد، که در نهایت به محدودیت واردات منجر شد.

 

حمید مقیمی، رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران در گفت وگو با «عصراقتصاد» گفت: این انجمن در سال 84 شروع به فعالیت کرده وتا به امروز با سازمان غذا و دارو ، گمرگ و وزارت صمت در ارتباط بوده و به عنوان بازوی اجرایی سازمان های دولتی به شمار می رود.

رفع مشکل  صادرات و واردات عمده فعالیت انجمن است.

وی افزود: طی سه سال گذشته، با امضای  تفاهم نامه با سازمان غذا و دارو، بخشی از اختیارات این سازمان به ما واگذارشد؛ بنابراین عمده فعالیت ما در زمینه رفع مشکلات صادرات و واردات است که انجمن با پیگیری موضوع ارز در تلاش است  تا مشکلات تسهیل شود.

70 هزار عضو انجمن هستند

به گفته وی، انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران، یکصد و پنجاه عضو داشته که 20هزار نفر مستقیم و 50 هزار نفر به طور غیر مستقیم در حوزه واردات آرایشی وبهداشتی فعالیت می کنند.

محدودیت واردات در پی نوسانات ارزی

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران تصریح کرد: طی یک سال گذشته به دلیل نوسانات ارزی ،مشکلاتی از سوی سازمان غذاودارو و وزارت صمت برای ما ایجاد شدکه به محدودیت واردات منجر شد .

تحریم های داخلی بیشترین ضربه را به انجمن زد

وی افزود: شرکت های زیرمجموعه انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی ، آرایشی و عطریات ایران در سال 97، حدودا سه هزار نفر تعدیل نیرو داشت . محدودیت های ما عمدتا تحریم های داخلی بوده و تحریم های بین المللی تاثیر چندانی بر عملکرد ما ندارد.

معضل اصلی ما حوزه انتقال ارز است

مقیمی ادامه داد : مشکل عمده ما در حوزه انتقال ارز است که تا مرداد ماه 97 ارز تک نرخی (4200 تومان )را دریافت کردیم و بعد از آن کالاها گروه بندی شدند . انجمن در این شرایط تقاضای هیچ گونه ارزی از دولت نداشته و تقریبا 90 در صد واردات با ارز آزاد بوده و وابستگی ارزی به دولت نداریم .

تحریم ها آسیبی به صنعت ما نزد

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی ، آرایشی و عطریات ایران خاطرنشان کرد: با اعمال تحریم های بین المللی به جز چند مورد کوچک ،90 درصد انجمن وشرکت های زیرمجموعه آن با مشکلی روبه رو نبوده اند.

معضل ما بخش نامه ها و قوانین داخلی است

وی افزود: عمده مشکلات ما مربوط به تحریم های داخلی ، بخش نامه ها و قوانین داخلی است که برخی از اشتغال ما در پی آن از بین رفته است و شرکت های زیرمجموعه انجمن با افت مالی روبه رو شدند.

افزایش ورود کالاهای قاچاق به کشور

به گفته مقیمی، طی 6 ماه دوم سال 97 به دلیل ورود غیر رسمی کالا ،  واردات کالاهای قاچاق افزایش یافته است.

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران بیان کرد : در خصوص تامین مواد اولیه به دلیل اینکه ما واردکننده بوده و کالای تمام شده واردکشور می شود ، با معضلی روبه رو نیستیم .

وی افزود: تولیدات داخلی ما توسط 40 درصد از همکاران انجام می شود و از سال 97 طبق تفاهم نامه با وزارت صمت و سازمان غذا ودارو مقرر شد تا کالاهایی که ارزش افزوده و توجیه اقتصادی دارند، در داخل کشور تولید شوند.

انجمن فعالیت داروخانه ای ندارد

مقیمی در خصوص فعالیت های داروخانه ای انجمن،گفت: انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران ، فعالیت داروخانه ای نداشته و فعالیت  ما  در زمینه واردات بوده و کالاها را تحویل نمایندگان می دهیم .

رضایت از عملکرد شرکت های بیمه

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران با اشاره به فعالیت های بیمه ای انجمن ،گفت : بیمه در شرکت های زیر مجموعه ما اجباری بوده و از عملکرد شرکت های بیمه راضی هستیم ؛بنابراین شرکت های زیرمجموعه ما  بیمه حوادث و سرمایه را انجام می دهند تا زمان از بین رفتن سرمایه و بروز حادثه بتوانند خسارت ها  را پرداخت کنند.

تمامی کالاو انبارها تحت پوشش بیمه است

به گفته وی ، تمامی کالا و انبار ما تحت پوشش بیمه بوده و بیمه ها با توجه به درخواست شرکت های زیرمجموعه اقدامات لازم را انجام می دهند.

20 هزار از اعضا تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی

مقیمی در خصوص فعالیت سازمان های تامین اجتماعی عنوان کرد: عملکرد سازمان تامین اجتماعی نسبت به سه سال گذشته بهبود یافته و تقریبا 20 هزار نفر از اعضای ما تحت پوشش این سازمان بوده و مشکلی درخدمت رسانی  آنها وجود ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران یاد آور شد : امیدواریم با بهبود شرایط کشور دچار ممنوعیت نشویم که در این صورت اشتغال آسیب می بیند.

کالای قاچاق به سلامت مردم آسیب می زند

وی افزود: فرآورده های انجمن ما برای مردم ضروری است و در صورتی که به صورت رسمی نیاز آن ها تامین نشود ، به ناچار از راه قاچاق تهیه می کنند که برای سلامت آنها مضر است ؛ بنابراین به دلیل قیمت بالای محصولات آرایشی وبهداشتی 90 درصد کالاها به صورت قاچاق وارد می شوند.

کالاهای با توجیه اقتصادی در داخل تولید شود

مقیمی با اشاره به شعار« رونق تولید» بیان کرد: تمام محصولات را در داخل کشور نمی توان تولید کرد و این امر توجیه ندارد . ما کاملا با تحقق شعار «رونق تولید» موافق بوده ، اما تولید برخی کالاها در داخل توجیه اقتصادی نداشته وتنها با عث خسارت می شوند ؛ چراکه کالاها در صورت توجیه اقتصادی باید در داخل تولید شوند.

گفتنی است، به دلیل نیاز به وجود مجموعه ای جهت گردهمایی و همکاری واردکنندگان رسمی محصولات آرایشی ، بهداشتی و عطریات و تشریک مساعی در زمینه اجرا و ساماندهی واردات کالا طبق ضوابط قانونی و استفاده از تجارب یکدیگر جهت حل مشکلات واردکنندگان، انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران در سال 84 به ثبت رسیده است.

اعضاء انجمن همگی در زمینه واردات این محصولات با اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صمت فعالیت می کنند و با بسیاری از کشورهای اروپایی ،آمریکای شمالی وآسیایی تبادلات تجاری دارند . انجمن عضو اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران است و رییس هیات مدیره انجمن عضو مجمع نمایندگان اتاق ایران است.

همچنین  انجمن عضو فدراسیون ها و گروه های متعدد کاری در داخل و خارج اتاق ایران است که طبعا انجمن را در بسیاری از سیاست گذاری های این حوزه دارای نقشی موثر و فعال می سازد . دراین راستا  انجمن با بسیاری از سازمان ها ، انجمن ها و نهادهای داخلی و خارجی فعالیت و همکاری های مشترکی را انجام می دهد که دامنه تاثیر فعالیت های انجمن را بسیار گسترده می کند.

حیطه های فعالیت انجمن شامل ،محصولات مراقبت از پوست و مو، بهداشت دهان و دندان،آرایشی،عطریات،محصولات بهداشتی مراقبت از مادر و کودک است.

 

سمیرابابایی

https://www.asre-eghtesad.com/content/56418