|
|

منو

رسوب بیش از ۴/۵ میلیون تن کالا در گمرک

متن کامل گفتگوی جناب آقای مقیمی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما:
عضو هیئت‌مدیره فدراسیون واردات ایران از رسوب بیش از ۴/۵ میلیون تن کالا از گروه‌های کالای مختلف در گمرکات کشور خبر داد.
حمید مقیمی با اشاره به اینکه حجم کالاهای رسوب شده، معادل بار ۳۲۰ فروند کشتی باربری است؛ افزود: بخشی از این کالاها مربوط به گروه ۴ است که پیش از ممنوعیت واردات همه مراحل واردات را طی و مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند؛ ولی کماکان در گمرک رسوب کرده و وارد کشور نمی‌شود.
عضو هیئت‌مدیره فدراسیون واردات ایران افزود: اواسط سال گذشته و پیش از ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهار وارد کشور شده‌اند و همه مراحل ثبت سفارش، دریافت مجوزهای متعدد و تخصیص ارز را طی کرده‌اند و با اعلام ممنوعیت، وارداتشان با توجه به اینکه قانون عطف به اسبق نمی‌شود هیئت‌وزیران مجوز واردات آن‌ها را در بهمن‌ماه صادر کرده، اما علیرغم طی کردن همه این موارد؛ وزارت سمت و بانک مرکزی امور مربوط به ترخیص آن‌ها به انجام نمی‌رساند.
وی اضافه کرد: از بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون سه بار مجوز واردات این محصولات تمدیدشده، اما علی‌رغم طی کردن همه موارد، همچنان کالاها در گمرکات باقی مانده‌اند.
وی گفت: در میان این کالاها اقلام مصرفی مانند لوازم بهداشتی، قطعات یدکی، مواد اولیه کارخانه‌ها وجود دارد که نیاز بازار نیز است ضمن اینکه بسیاری از این کالاها تاریخ مصرف دارد و فاسدشدنی هستند.
مقیمی افزود: از یک سو تاریخ مصرف برخی از این کالاها در حال تمام شدن است و از سوی دیگر آخرین مجوز ترخیص این کالاها مربوط به ۲۶ ماه جاری است که اگر ترخیصشان صورت نگیرد نیاز به مجوز مجدد دارد که دریافت آن زمان‌بر است.
عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: سرمایه بسیاری از فعالان اقتصادی کشور در گرو این کالاهای موجود در گمرک است که از بانک مرکزی و وزارت سمت درخواست داریم که در ترخیص این کالاها تعجیل کنند و قانون را به اجرا درآورند.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید